Co ptaki jedzą?

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (zaliczanych zresztą kiedyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten żyje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te często docierają też aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego gatunku spotkać można dodatkowo w północnej części Azji, a także Ameryce Północnej.

Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest różny, ponieważ częściowo uznaje się go za osiadły, a częściowo za wędrowny oraz koczujący. Zima jest dla tego gatunku czasem, w którym podróżuje w kierunku południowej Europy bądź też północnej Afryki. W Polsce mysikrólik pospolity upodobał sobie świerkowe lasy górskie i zlokalizowaną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską, a także Białowieską.

Pokarm dla ptaków

Jest to gatunek szalenie popularny naszym kraju, a jego najmniejszą najniższą liczebność można wyróżnić tam w tych rejonach, w których nie występują wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach na obszarze całego kontynentu. Mimo, że niejednokrotnie za najmniejszego ptaka uznaje się strzyżyka, to właśnie sięgający najwyżej 9 centymetry długości mysikrólik, zajmuje w tej kategorii absolutne pierwsze miejsce na podium. Czytaj dalej Co ptaki jedzą?