Co ptaki jedzą?

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (zaliczanych zresztą kiedyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten żyje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te często docierają też aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego gatunku spotkać można dodatkowo w północnej części Azji, a także Ameryce Północnej.

Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest różny, ponieważ częściowo uznaje się go za osiadły, a częściowo za wędrowny oraz koczujący. Zima jest dla tego gatunku czasem, w którym podróżuje w kierunku południowej Europy bądź też północnej Afryki. W Polsce mysikrólik pospolity upodobał sobie świerkowe lasy górskie i zlokalizowaną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską, a także Białowieską.

Pokarm dla ptaków

Jest to gatunek szalenie popularny naszym kraju, a jego najmniejszą najniższą liczebność można wyróżnić tam w tych rejonach, w których nie występują wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach na obszarze całego kontynentu. Mimo, że niejednokrotnie za najmniejszego ptaka uznaje się strzyżyka, to właśnie sięgający najwyżej 9 centymetry długości mysikrólik, zajmuje w tej kategorii absolutne pierwsze miejsce na podium.

Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Ma stosunkowo dużą głowę oraz krótki niezbyt długi ogon. Obie płci mysikrólika zwyczajnego posiadają podobne tak samo wymiary jak i ubarwienie. Są oliwkowo zielonego koloru, który wyraźnie jaśniejszy jest niż spód ciała. Na głowie mysikrólika zwyczajnego zobaczyć można żółtopomarańczową plamę, która jest cechą charakterystyczna dla dorosłego samca oraz ten sam element w kolorze żółtym, za pomocą którego łatwo rozpoznać można samicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *